Namaz Defteri hakkında sık sorulan sorular

Namaza yeni başladım. Kaza namazlarımı nasıl hesaplayacağım?

Namaz Defteri'ne üye olduktan sonra kaza namazı hesaplama sayfasına girin. Namaz Defteri, doğum tarihi bilginizi aldığı için otomatik olarak namazdan sorumlu olduğunuz yaşı belirleyecek. Bu tarihten günümüze kadar olan kaza namazı borcunu hesaplayacaktır. Tek yapmanız gereken gerçek doğum tarihinizle üye olduktan sonra kaza namazı hesaplama sayfasına gidin ve "Hesapla" butonuna tıklayın.

Namaz Defteri Hesaplama sayfasına girişte yazılı olan iki tarih neye göre belirleniyor?

Namaz Defteri'ne üye olurken yazdığınız doğum tarihi bilginize ve seçtiğiniz cinsiyete göre bulûğ yaşınız ve günün tarihi arasındaki zaman belirleniyor. Kadınların bulûğa erdiği yaş 9, Erkeklerin bulûğa erdiği yaş ise 12 olarak hesaplanmaktadır.

Namazdan sorumlu olduğum yaş 9 yada 12 değil bu durumda kaza namazı borcumu nasıl hesaplayacağım?

Kaza namazı hesaplama sayfasına girdiğinizde bulûğ yaşı, erkekler için 12 yaş kadınlar için 9 yaş esas alınarak hesaplamaya hazır bir sayfa bulacaksınız. Eğer namazdan sorumlu olduğunuz yaşı kesin biliyorsanız siz değiştirebilirsiniz. Aslına bakarsanız herkesin kendi buluğ yaşına erdiği zaman farklıdır. Namaz Defteri'nde herkes kendi namazdan sorumlu olduğu yaşı belirleyebilir. 

Üç yıl hiç namaz kılmadım. Kaza namazlarımı nasıl hesaplayacağım?

Kaza namazı hesaplama sayfasından namaz kılmadığınız zaman aralığını seçin sonra "Hesapla" butonuna tıklayın. Kaza namazı borcunuz hesaplanacaktır. Dilerseniz hesapladığınız kaza namazı borcunu Namaz Defteri'ne yazdırarak sitemizde takip edebilirsiniz.

Kaza namazımı hesaplarken Namaz Defteri hiç namaz kılmamışım gibi işlem yapıyor. Hâlbuki ben bu sürede 2 yıl düzenli namaz kılmıştım. Bunu hesaplamaya nasıl dâhil edeceğim?

Kaza namazı hesaplama sayfasından namaz kılmadığınız zaman aralığını seçtikten sonra hesaplatın. Hesaplanan gün sayısı değiştirilebilir bir kutu içinde karşınıza gelecektir. Kıldığınız kadar kaza namazı borcunu bu rakamdan çıkarın ve yeni rakamı oraya yazın. Sonra Namaz Defteri'ne yazdırarak kaza namazlarınızı buradan takip edebilirsiniz.

Üye olduğum yer bilgileri değişti. Bulunduğum ülkeden veya şehirden başka bir yere taşındık. Namaz vakitlerimi yeni yere göre nasıl ayarlayacağım?

Namaz Defteri'ne girdikten sonra sağ üstteki  "Ayarlar" linkine tıklayın. Buradan üye bilgilerine ulaşacaksınız. Bulunduğunuz yeni yeri (ülke yada şehri) tablodan seçerek kaydedin. Namaz Defteri'ne girdiğinizde namaz vakitleriniz yeni yere göre verilecektir.  

Namaz Defteri'ne üye oldum, ancak bulunduğum ilçe Namaz Defteri'nde bulunmuyor. Ne yapmalıyım?

Bulunduğunuz bölge sitemizin veritabanında yoksa bize mail atın hemen ekleyelim.

Namaz Defteri'ne yapılan borçlanmalarda neden sadece bir gün aktif?

Namaz Defteri'ndeki verileri bir veri tabanında bulunuyor. Verilerin düzensiz olmaması ve daha az yer tutması ve daha hızlı olması için sadece bir gün aktif olarak verilmektedir.

Namaz Defteri'ne kayıt ol!