Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? Kadınlar ve Erkekler için

Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele okur ve : "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.

Kısaca gusül abdestini nasıl alırız?

Niyet ve Besmele
Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya. Bismillahirrahmanirrahim
Elleri yıkama
Ellerimizi yıkarız
Sol el ile temizlik
Sol el ile edep yerlerimizi temizleriz
Namaz Abdesti
Ağız ve burnumuza üçer kez su veririz, Ardından namaz abdesti alırız
Tüm bedei yıkama
Sırasıyla baş, sağ omuz ve sol omuza üçer kez su dökeriz ve tüm bedeni hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkarız. Böylece Gusül abdesti alımı tamamlanmış olur.

Gusül Abdesti nasıl alınır?

Gusül abdesti nasıl alınır hakkında daha fazla ayrıntı...
Bursa Şehirlerarası Evden Eve Taşımacılık

Sistemli Evden Eve Taşımacılık

sehirleriarasievdenevenakliyat.com
Vaktin Çağrısı
Güncel
Dini Hayat