Neler Değişti

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Sitenin ilk yayına hazırlandığı sırada hedefimiz "hiç namaz kılmayan bir kişiye nasıl rehberlik ederiz" düşüncesi idi. Sitemiz bu yönüyle pedagojik olarak bir rehber olma niteliği taşıyordu.

  Resimli rehber fikri hiç namaz kılmasını bilmeyen arkadaşların hoşuna gitti. Diğer namaz sitelerinden farklı olarak her rekat için resimli kılavuz hazırlanmıştı.

  Şimdi ise önceki tasarım hatalarını mümkün olduğu kadar gidermeye ve anlaşılır, içinde kaybolmayacağınız bir site hazırlamaya gayret ettik.

  Namaz hadisleri bölümünde. 137 adet namaz, abdest ve gusül ile alakalı hadis-i şerif var. Sadece hadisle sınırlı değil. Bu hadislerin açıklaması da uzmanlar tarafından hazırlanmış ve istifademize sunulmuş...

  Şimdi asıl olay bundan sonra başlıyor. Çünkü kamuoyu anketlerine göre Türkiye'nin % 46'sı şu veya bu şekilde namaz kılıyor. Hiç namaz kılmayanların tahmini oranı ise % 16. (Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi)

  Namazın eksikliğini hisseden insanlar zaten namaz kılmayı bir şekilde öğreniyorlar. Sadece soru sormak için bu sitelerin ziyaretçisi oluyor. Soruları cevaplanınca da siteyi yeniden ziyaret etmiyorlar. Çünkü buna gerek kalmıyor.

  Ancak eksikliği hemen hissedilmeyen bir ayrıntı var. Bu da;"namazı bilinçli kılma ve ondan manevi doyum alma".

  Kıldığınız namazın kalbinizi doyurması gerekiyor. O namazdan zevk almak ve namazı kılarken yasak savar cinsten değil, hakikatten namazı hissederek kılmak...

  Öyleyse daha güzel namaz kılmamızı sağlayacak aynı ortamda manevi sinerji üretecek bir reaktöre ihtiyacımız var. Bu reaktör islami camiadaki gönül insanlarıdır. İnşaallah onların sesini sizlere duyurmaya gayret edeceğiz..

  Misyonumuz; "Hiç namaz kılmayı bilmeyenlerden, beş vakit namaz kılanlara kadar". Herkese faydalı olmak. Yelpazeyi bu şekilde geniş tutuyoruz. Ağırlık vereceğimiz konu "namazı huzurlu kılmak. Kıldığı namazın farkında olmayan, Kur'an'ın ifadesiyle "Onlar kıldıkları namazdan habersizdirler" Ayetinin belirttiği kimselerden olmamaya gayret etmek.

  Ne yapıyoruz?

  Daha önceki yayınlarımızdan farklı olarak yazarlarla olan ilgimizi arttırmaya gayret ediyoruz. Sizlerin bu siteyi dinamik bir portal ya da aylık bir dergi gibi takip etmenizi sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktayız. Gerek kamuoyunun yakından tanıdığı gerekse tanınmayan yetkin yazarlarla sizlere seslenmek istiyoruz. Bu konuda yardım ve desteğinize ihtiyacımız var...

  Diğer gelişme de sizlerin katılımı ile ortaya çıkacak. Sitede isterseniz öykü yazıp güzel mesajlar verebilirsiniz.

  Her şeyden önce bu site sizin. Başı secdeye varan her arkadaşınıza siteyi tavsiye etmenizi istiyoruz. Ama site, namaz kılmayı hiç bilmeyenler için de bir kaynak ve rehber olma özelliğini sürdürüyor. Bunun için başı secdeye varmayan ama kalbi namaz isteğiyle dolu arkadaşlarınıza da siteyi tavsiye edebilirsiniz. Unutmayın Peygamber Efendimiz; "Ya Ömer, bir kişinin senin elinden müslüman olması sahralar dolusu koyundan daha hayırlıdır." demektedir.

  Sizin vesilenizle bir arkadaşınız namaz kılmaya başlarsa Allah Teala onun amellerini eksiltmeksizin size de onun yaptığı amellerin sevabını inşallah verecektir.

  Hayır yolunda ve şer yolunda çığır açmak bir patent gibidir. Her kullanıldığında hesabınıza para gelir. Vesile olduğunuz hayrın her işlenişinde sevap haneniz şenlenecektir.

  "Kim iyi bir işe aracılık ederse onun da o işten bir payı olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da o işten bir payı olur. Allah her şeyin karşılığını verir." (Nisa Suresi 85. ayet) Siz vesile olmaya devam edin...