Namaz Çiçeği Ece Zeynep

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Selamun aleyküm...
  Etrafımda benimle aynı hayat görüşünü paylaşan insanlar görünce çok mutlu oluyorum. Rabbim sizlerden razı olsun. Tevafuk eseri arama motoruna namaz yazınca ilk sırada sizi gördük.

  Namaz çiçekleri sloganı çok hoşumuza gitti. Biz bir iki haftadır kızımla yan yana namaz kılıyorduk gerçi ama sizi okuyunca daha bir şevk ile yavrumun kalbindeki namaz kıvılcımını onu sıkmadan bir ateşe çevirebilirim diye düşündüm. Malum ahir zaman...

  Kızım Ece Zeynep şuan yedi yaşında ve ben onun binlerce genç gibi zayi olmasını istemiyorum. Allah ve Peygamber sevgisi ile büyümesini, her adımında kulluk bilinci içinde olmasını ve dini kurallar çerçevesinde bir ömür sürmesi tek gayem. Bence imandan sonra en önemli ikinci olgu olan namaz'ın, yemem içme gibi zaruri bir ihtiyaç olduğu bilinci ile yalamasını çok istiyorum.

  Nasıl ki uyumak, yemek, içmek vb. bedenimiz için öncelikli yaşam şartı ise namaz da ruhumuzun yaşaması için yegâne besinidir. Namaz kılmayan bir insan bence ölmüştür. Beden yaşar fakat ruh ölüdür. Maalesef etrafta yaşıyor görünüp de aslında ruhsuz dolaşan çok insan var. Rabbim her mümin'e namaz bilincini nasip etsin (Ece Zeynep'in annesi)
  1.Gün: Ece Zeynep elhamdülillah namaza yabancı olmadığından kampanyaya büyük ilgi gösterdi ve heyecanla seccadesini kaptığı gibi anne hiçbir vakti kaçırmamalıyım yoksa namaz çiçeği olmayı
  hak edemem dedi... Sabah namazına kaldıramadım çünkü bir gün öncesinden aşı olmuştu biraz huzursuzdu. İlk günden sıkılır diye korktum açıkçası! Ama sabah onu kaldırmadım diye epeyce bir surat astı! Hemen kazasını kıldı. Gün içerisinde anneannesiyle buluşup büyük anneannesine gittik. Orada da her vakti özenle ve hevesle kıldı. Namaz çiçekleri kampanyasını herkese anlattık. Büyükleri, destekleyici ve övücü sözler söylediler. Anneannesi beşinci günün sonunda sürpriz bir hediye alacak. Namazlarımızı hevesle kılmamızın bir sebebi de bu sanırım.

  2.gün: Bugün kalabalık bir akraba topluluğuyla Silivri'deki yazlığımıza gittik. Orada da maşallah haydi namaza der demez hemen sözümü dinledi. Her vakitte abdest aldırmıyorum. Namazı sevdireceğim diye büsbütün uzaklaştırmaktan korkuyorum. Bu yüzden çoğunlukla farzları kıldırıyorum. İstemiyorsa sünnet için zorlamıyorum. Namaz sırasındaki esnemelerini, kaşınmalarını da görmezden geliyorum.

  3.gün: Küçük namaz çiçeği Ece Zeynep hanım maşallah azim ve gayretinden fire vermeksizin bugün de Rabbinin huzuruna beş vakit çıktı. İnşallah şahit olan melaike i kiram da yavrumu alkışlamış ve yüce yaratanımıza övmüşlerdir.

  4.gün: Yavruma namazlarına bu kadar önem verdiği için onunla gurur duyduğumu söylüyorum. Bu yaşında beş vaktini de kıldığı için Allah'ın onun sayesinde beni de cennetle ödüllendirebileceğini söyledim ve ona müteşekkir olduğumu belirttim. Çok sevindi. Evlatların yapıp ettiklerinden ana babaların da Allah katında sorumlu olduklarını anladı. Okuldan gelince yemeğini yiyor ve hemen abdestini alıp namaza duruyor. Tabii benim eşliğimde. Tesbihatını da yapıyor. Artık daha da serileşti. İyi mi yapıyorum bilmiyorum ama yalnızca farzları kıldırıyorum. Birden yüklenmek istemiyorum. Soğursa bir çuval inciri berbat ederim hafazanallah.

  5.gün: Ece Zeynep elhamdülillah 6 yaşında umre yaptı. Kutsal yerleri ziyaret etti. Peygamber sevgisiyle büyüdü. (ve öyle de devam ediyor inşallah) Bunu arada hatırlatıyorum hatıralarını canlı tutabilmek için. Küçük yaşında o mübarek beldelere gittiği için ne kadar şanslı olduğunu bu yüzden de buna layık olması gerektiğini söylüyorum. Gelgelelim neticede yedi yaşındaki bir ahir zaman çocuğu olarak o da bir
  İnternet, tv çocuğu. Sonuçta çocuğumu bir fanusun içinde yaşatamam ama elimden geldiğince kontrollüyüm ve ona zamanın tehlikelerini anlatmaya çabalıyorum. Namaz çiçeği olmasına çok az kaldı. Çok heyecanlıyız.