Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Bir Din Kültürü öğretmeni kardeşimiz namaz kılma ünitesini işlerken namaz çiçekleri etkinliğinden faydalanarak geleceğin namaz çiçeklerini yetiştiriyor.

  Öğretmen kardeşimizin okulda yaptığı namaz eğitimi faaliyetini bizler için yazdı.

  Bu eğitimle ilgili tüm dokumanları bu sayfada bulabilirsiniz

  -----

  Değerli namazzamanı yöneticileri, öğrencilerime namaz kılmayı öğretme aşamalarımı tek tek yazacağım size ancak biraz uzun sürecek. Namaz ünitesi 6. sınıf müfredatımızda. Dolayısıyla sadece 6. sınıf öğrencilerimle uygulayacağım bu etkinliği.

  Öğrencilerimi namaza hazırlık için öncelikle bilmesi gereken bilgileri öğretmekle başladım. 6. sınıf öğrencileri oldukları için öğrenme sorunu yaşamadım pek. Tabi daha küçük çocuklarla bu çalışmayı yapmak zordur.

  Ben bir sınıfa haftada sadece 2 ders saati girdiğim için uzun süreli bir çalışma olacak. İlk önce namazın farzlarını oyunlarla öğrettim. Sonra abdestin alınışını ve abdestin çeşitlerini oyunlarla resimlerle öğrettim. Ezanı ve anlamını kameti sabah ezanını ezberlettim. Ezberleyenlere 100 verdiğim için hepsi ezberlediler. (burada abdestin alınışını ve namazın farzlarını öğretirken kullandığım oyunları yazmadım. İsterseniz size tekrar yazabilirim.) Bunlar hazır olunca namaz kılmak için gerekli bilgileri öğretmeye başladım.

  Namazla ilgili ilk bilgilerim namazı kolaylıkla öğrenebilecekleri kısa bilgileri vermek oldu. Burada size yazacağım onları.

  1) Namaza başlarken her zaman ilk rekâtta önce sübhaneke okunur. Bunun dışında birde ikindi ve yatsı namazının sünnetinin 3. rekâtında okunur.
  2) Namazın her rekâtında Fatiha okunur.
  3) Sünnet namazların 3. ve 4. rekâtlarında kısa sure okunur, farz namazların 3. ve 4. rekâtında okunmaz.
  4) Tahiyyat 2. rekâtta oturduğumuzda ve namazın son rekâtında oturduğumuzda okunur.
  5) Namazın her rekâtında secdeye 2 kere gidilir.
  6) Namazda eksik veya yanlışlık yaparsam diye korkmayın yanlışlık yaparsanız namazın sonunda sehiv secdesi yapabilirsiniz.(bunu duyunca çok sevindiler çünkü yeni öğrenecekleri için yanlış yaparız korkuları vardı.) secdenin yapılışını açıkladım.

  Bu bilgilerden sonra aşağıdaki bilgileri de verdim.
  Rükûda: subhane rabbiyel azim (3) okunur.
  Rükûdan kalkarken: semi Allahu limen hamideh (1) okunur.
  Rükûdan kalkınca: rabbena lekel hamd (1) okunur.
  Secdede: subhane rabbiyel ala (3) okunur.
  Selam verirken: esselamü aleyküm ve rahmetullah okunur. Ayrıca hem sağımıza hem de solumuza selam veririz ve her yönde 1 kere söyleriz.
  Namaza başlarken tekbir getiririz. Tekbir kelimesi Allahu ekberdir. Tekbir alırken kızların ve erkeklerin ellerinin kaldırış şekillerini gösterdim.

  Her şey hazır olunca birde namazların benzerlik tablosunu yaptım. Bu onları çok sevindirdi çünkü kılınışları aynı olan namazları görünce işlerinin kolay olduğunu anladılar. Ben tablomuzun resmini ekte size gönderiyorum.

  Namazın kılınışına geçince namazları haftaya böldüm. 2 ders saatinde ancak 1vakit namazını öğretebilirim. Öğrencilere sınıfta tahta seccademizin üstünde tek tek kıldıracağım çünkü. Bu hafta sabah namazıyla başlıyoruz. Sabah namazını doğru kılanlar için fon kartonuna sabah namazı çiçeği çizeceğim. Kaç kişi doğru kıldıysa o kadar çiçek çizip çiçeğin içine öğrencilerin isimlerini yazacağım.(sabah namazı çiçeği gamze gibi) bu kartonu din kültürü sınıfımıza asacağım. Her hafta ayrı ayrı namaz için yeni bir namaz çiçeği kartonu hazırlayıp farklı çiçek deseniyle isimleri yazacağım. 5 hafta sonunda tamamen bütün namazları öğrenenlere namaz çiçeği diploması vereceğim. Etkinliğin her aşamasından öğrencilerin haberi var. Dolayısıyla yapacakları için önceden motiveliler. Sabırla haftaların geçmesini ve diplomayı ardından da kutlamayı bekliyorlar. İnşallah başarılı oluruz. Her haftaki çalışmaları sizlere aktarırım. Resimlerle birlikte gönderirim size. Umarım her şey güzel olur.

  6. sınıflara dersim çarşamba günü olduğu için bilgileri size çarşamba günleri aktarırım. Namaz çiçeği diploması için teşekkürler. Hayırlı günler

  12 Aralık 2009

  -----

  Değerli Namaz Life yöneticileri, okulumda bugün namaz çiçeği etkinliği uygulamaya koydum. Öğrencilerimin namaz çiçeği olma heyecanı beni çok mutlu etti. %99 bir başarı sağladık çok şükür. İlk namaz deneyimleri olduğu için küçük hatalar oldu ama namaz çiçeği olma şevklerini kırmadım kesinlikle. Tembel öğrencilerin bile bir şeyler yaptığını görmek çok güzel.

  Derse başlarken sabah namazını tekrar anlattım. Kısa bilgilerle namaza hazırladım onları. Sonra tek tek tahta seccademizin üzerinde heyecanlı yürekler kıldılar namazlarını. Heyecanlanıp surelerini şaşıranlarda oldu, öğretmenim aklıma gelmedi şimdi ne okuyacaktım, çok heyecanlandım diyenlerde. Ama namazın sonunda çiçeklerin içine isimlerin yazıldığını görmeleri çok mutlu etti onları. Başarma duyguları gelişti. Haftaya öğle namazını kılma heyecanları var şimdi. Açıkçası bu kadar başarı beklemiyordum. Onları motive etmek, namazını doğru kıldıktan sonra harikasın, çak diyip el çakmak, çiçeğe isim yazmak inanılmaz bir etki yaratı. Umarım son namaza kadar bu şevk bitmez. Teneffüse bile çıkmak istemediler, teneffüste devam ettik kılmaya. Hatta diğer 6. sınıflar namaz kıldıklarını bildikleri için teneffüste derse girip izlemek istediler. Çok güzel oldu her şey. Öğrencinin biri sureleri bilmediği için öğretmenim ben surelerin isimlerini söyleyip kılsam olur mu? diye sordu bende kırmadım şevkini.

  Ayrıca namazlarını kıldıktan sonra yerlerine oturmadan önce bazılarına biraz şaşırtmak için sorular sordum bilinçli mi kılıyorlar yoksa sadece ezberlemişler mi sıralarını diye. Örneğin kısa sureyi nerede okudun?  1. rekâtta subhanekeden sonra neyi okudun?  Fatiha'dan sonra neyi okudun gibi. Bu fikri bizlerle paylaşıp öğrencilerimi bu kadar mutlu ettiğiniz ve benim de işimi kolaylaştırdığınız için teşekkür ederim.  Artık her yıl 6. sınıflara bu yöntemi uygulayacağım. Hayırlı çalışmalar sizlere

  16 Aralık 2009

  -----

  Değerli namazzamanı yöneticileri, öncelikle dün mail atamadığım için üzgünüm. Sağlık problemlerinden dolayı ilgilenemedim.

  Bu hafta öğle namazının farzını kıldırdım. İlk sünnetinin ilk 2 rekâtının öğrendikleri sabah namazıyla aynı kılınışa sahip olduğunu 3. ve 4. rekâtında ilk 2 rekâtla aynı kılındığını anlattım. Zaten şafi mezhebine bağlı oldukları için sünnet kılmıyorlar ancak ben teşviklerle kıldırmaya çalışıyorum, önemini anlatıyorum. Son sünnetinin kılınışında sabah namazıyla aynı olduğunu söyledim. Sonra farzının kılınışını anlattım. Bu arada defterlerindeki benzerlik tablosunu açtırdım ve öğle namazının farzının kılınışını öğrendiklerinde hangi namazlarında kılınışını öğrenmiş olacaklarını tekrarlattım.

  Yani ikindi ve yatsı namazlarının farzının kılınışını da öğrenmiş oldular. 4 rekâtlık namaz olduğu için 2 ders saatinde herkese sıra gelmedi. Zaten ikindi namazıyla kılınışı aynı olduğu için kılamayanlar haftaya ikindi namazını kılarak namaz çiçeği olabilirler dedim. Ancak bu hafta da kılabilmek için yarıştılar.  Bu hafta artık önceki heyecanlar, yanlışlar yoktu. Sadece rükû ve secde dualarında biraz yanlışlar vardı ama çok problem olmadı. Çocuklarımın şevkini gördükçe inanılmaz mutlu oluyorum. İnşallah birçok namaz çiçeğim olacak.

  -----

  Hayırlı Günler,
  Bu hafta akşam namazını kıldırdım. Ancak dersimizin 1 saatinde yazılı olduğumuz için sadece bir ders namaz kılabildik. Geçen haftadan öğle namazını kılamayanlar bu hafta ikindi namazını kılacaktı aslında. Ama haftaya akşam namazını 2 ders saatine sığdıramayacağımız için bu haftaki 1 dersi de akşam namazına ayırıp kalan haftalarda ikindi ve yatsı namazını kılmaya karar verdik. Çünkü iki namazında farzının kılınışı aynı olduğu için üst üste aynı namazı kılmak tekrar niteliğinde olacağı için daha kalıcı olur diye düşündük. Öğrencilerim bu değişikliği kabul ettiler ve akşam namazını kıldırdım. Yeni namaza kolay adapte oldular. 4 rekâtlık farz namazın 4. rekâtını çıkardığımızda kalan 3 rekâtın kılınışına son oturuştaki duaları ve selamı eklediğimizde akşam namazının farzının kılınışını oluşturur diye bilgilendirdim.

  Öğrenciler için kolay oldu. Bu hafta hiç yanlış kılan olmadı. Bu çok sevindirdi beni. Hatta geçen hafta öğle namazını kılıp bu haftada akşam namazını kılanlar, nasıl olsa biz ikindinin ve yatsının kılınışını da biliyoruz öğle namazıyla aynı o zaman namaz çiçeği diploması almaya hak kazandık şimdiden dediler. Havaya girmiş durumdalar. Herkesin bütün namazları kılmasını ve diplomayı ardından da kutlamayı hayal ediyorlar. Umduğumdan da güzel gidiyor her şey. İnşallah bir gün size diploma törenimizin ve kutlamamızın resimlerini de göndermek nasip olur. İyi çalışmalar.

  30 Aralık 2009

  Hayırlı günler, bu hafta akşam namazını kılmaya devam ettik ve akşam namazını bitirdik.  Artık öğrencilerim akşam namazının kılınışını eksiksiz olarak biliyorlar. Geriye ikindi ve akşam namazı kaldı ki onlarında kılınışlarının aynı olması işimizi kolaylaştırıyor.

  Artık iyice yaklaştılar diplomaya ve kutlamaya. Bu hafta size bir kız öğrencimin resmini gönderiyorum. Sınıf ortamında olduğu için başörtüsü kullanmıyoruz.  Zaten sadece namazın kılınışını öğrendikleri için problem yok. Bu arada çocukların temizlik alışkanlıkları da gelişti. Ayakkabıları çıkarttırıp namaz kıldırdığım için çoraplarının temiz olmasına da dikkat ediyorlar. İlk hafta kirli olan çoraplar şimdi tertemiz oluyor. Kirli olmasından çekiniyorlar. Bu da haftanın ortasında 2. bir temizlik yapılmasına sebep oluyor.  Her yönden gelişiyor, değişiyor öğrencilerim. İnşallah her şey güzel olmaya devam edecek...

  06 Ocak 2009

  -----

  Hayırlı Günler,
  Bu hafta ikindi namazını kıldırdım. Öğle namazının farzının kılınışıyla ikindi namazının farzının kılınışının aynı olması onların işini kolaylaştırdı. Hatasız kıldılar namazlarını. Sadece Yatsı namazı kaldı geriye ki onunla da kılınışının aynı olması onları şimdiden diploma sevinci yaşatıyor. Bugün diplomamız nasıl olsun diye konuştuk biraz. Daha çok heyecanlandılar düşündükçe, fikir verdikçe.

  Sizin bana gönderdiğinizle aşağı yukarı aynı tarzda bir diploma hayal ediyorlar. Bende tam olarak karar vermedim şekline. 2. dönem kutlamamızı yapacağız ve diplomayı o zaman vereceğim. Tatilde tam olarak şekillendirip hazırlayacağım. 75 tane namaz çiçeğim olacak inşallah. 75 tane heyecanlı yürek. Şimdiden diplomalarını çerçeve yaptırıp evlerine asmayı düşünüyorlar. Onların heyecanını ve mutluluğunu görmek çok sevindiriyor beni.  Başarımız sizi tanımakla başladı. Her şey için teşekkürler...

  13 Ocak 2009

  Hayırlı günler,
  Bu hafta namaz çiçeklerimiz etkinliğini tamamladık. Artık 75 tane namaz çiçeğim var. Herkes sabrının ve başarısının karşılığını da bitirdi bütün namazlarını. 2. dönem başladığında kutlama yapacağız ve diplomalarını vereceğim. O kadar heyecanlılar ki 2. dönemi sabırsızlıkla bekliyorlar. Bende tatilde diplomanın şekline karar verip diplomayı hazırlayacağım. Tatilden sonra kutlama resimlerimizi göndererek tamamlarız etkinliğimizi. İnşallah güzel şeylere vesile oluruz.

  20 Ocak 2009

  -----

  Hayırlı günler,
  Bugün çok şükür etkinliğimizi tamamladık. Diploma törenimizi yaptık şubemizin birinde. Öğrencilerimin beğeneceğini umarak hazırladığım diplomaların verilme zamanı gelmişti artık.

  Geçen hafta nasıl bir tören yapacağımıza karar vermiştik. Dersimizin bir saatinde diplomalar verilecek, 2. ders saatinde ise eğlenecektik. Konuştuğumuz gibi 1. dersimizde diplomaları dağıttım. Ardından fotoğraf bol bol çektik. Hatta haftanın sözü panosunda Hz. Muhammed (s.a.v)'in bir sözü yazıyordu "Başarı sabırla olur" diye. Orada da resim çekilerek sabrın meyvesinin aldığımızı gösterdik. Sevinç ve heyecanları yüzlerinden okunuyordu diplomalarını alırlarken. Diplomaları dağıttıktan sonra diplomadaki "ömür boyu namaz çiçeği olarak kalma" ibaresini tartıştık. Benim dersimde namazlarını kılmışlar, diplomayı hak etmişlerdi ama sıra daha büyük bir ödül için çalışmaya gelmişti. Allah'ın vereceği ödül için kılınmalıydı artık namazlar. Bunun bilincinde olabilmeyi konuştuk. Sonra geçen haftadan kararlaştırdığımız ve hazırladığımız yiyeceklerimizi yeme zamanı yani parti zamanı gelmişti. Diğer öğretmenlerimizin katılımını da sağlayıp, öğrencilerin başarılarını gösterip öğrencilerimi onurlandırmak istedim birazda. Daha heyecanlı oldu onlar için. 2. ders saatimizde yedik içtik eğlendik sohbet ettik aramızda. Çok sevinçliydiler. Diplomalarını da beğendikleri için pır pır ediyordu yürekleri. Velhasıl çok güzel bir gün geçirdik beraberce. Her şey için tekrar teşekkürler sizlere.

  Diplomayı hazırlarken sizin diplomanızda kullandığınız ibareleri kullandım. Etkinliğimizin ismi namaz çiçekleri olduğundan ve öğrencilerim daha 6. sınıf olduğundan daha cicili bicili bir diploma olsun istedim. Çünkü daha önce nasıl bir diploma hayal ediyorsunuz diye sorduğumda hep çiçekler olsun istiyorlardı. Bende gayet renkli bir diploma hazırlamak istedim. Öğrencilerimin diplomalarını beğenmesi çok hoşuma gitti açıkçası. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sizlerin sayesinde oldu bu etkinlik ve başarı.)

  Diploma Töreninden görüntüler

 • Tuğba öğretmen ve namaz çiçekleri
 • Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor -1
 • Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor -2
 • Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor -3
 • Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor -4
 • Tuğba öğretmen namaz çiçekleri yetiştiriyor -5
 • Namaz çiçekleri diplomalarını aldılar