Namaz Çiçeği Hale Sultan

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • 9 yaşındaki kızım Hale Sultan'ı namaza alıştırmak için eşimle birlikte bir namaz merasimi hazırlamayı düşündük. Kızımın hayatındaki en önemli ibadet eylemi safhası olacak olan Namaza başlaması çok güzel bir törenle olmalıydı. Eşim ve ben nasıl bir yol takip ederiz diye araştırmaya başladık.

  İnternet ortamında çocukların nasıl namaza alıştırılması gerektiğiyle ilgili yazıları okuduk. Sitenizdeki kampanyanızı özellikle günlükleri çok beğendik.

  Hale Sultan Fatiha, İhlas, Kevser Sureleri ve Tahiyyat duasını ezberlemişti, annesi namaz hakkında genel bilgi de vermişti. Bu şekilde namaza başlama kararı aldık. Çocuklar okula gittikleri için ancak sabah, akşam ve yatsı namazlarını gözlemleyebildik.

  1.Gün; Kızlarımla birlikte abdest aldık, 3,5 yaşındaki kızım abdest almadan bize uydu. Akşam namazında ben imam oldum eşim ve kızlarım ise cemaat. Farzdan sonra kızım sadece Fatiha okuduğunu söyledi, bende bildiğini okumasını ve sadece bizi taklit etmesini söyledim. Hale Sultan bildiği duaları okuyarak ve bizi taklit ederek namazın sünnetini kıldı, Sünnetten sonra rükû ve sücuda okunan duaları, tekbiri ve sağa sola selamı kızıma tarif ettim. Diğer kızlarım ise gülüşerek bizi taklit ettiler. Yatsı ezanı okunduğunda hepsi birlikte hazırlanmışlar, seccadeleri sermişler ve beni bekliyorlardı. Sadece beni taklit etmelerini söyledim ve birlikte namazı eda ettik, Namaz kılarken ortanca kızım sürekli olarak ablasına ve bana şurada ne okunacaktı diye soru soruyordu. Küçük kızım ise Farzın son rekâtında başörtüsü bozulduğu için seccadede yatmaya başladı. Akşam yatarken kendilerini sabah namazına kaldırmamız hususunda bize sıkı sıkı tenbih ederek uyudular.

  2.Gün; Sabah ezanı sonrası Hale Sultan biz çağırmadan kalkmıştı. Beklememizi söyledi, abdestini aldı ve sabah namazını birlikte eda ettik. İlk rekâtta zammi sure olarak İhlas'ı, ikinci rekatta Kevser'i okuduğunu, rekatın ne demek olduğunu sordu bende cevapladım. Biz namazı kıldıktan sonra ortanca kızımda uyandı ve beni neden kaldırmadınız diye bize sitem etti, annesi henüz eda etmediği için annen de seni bekledi kızım dedim, ana kız birlikte sabah namazını eda ettiler. Akşam işten geldiğimde hepsi akşam namazına hazırlanmış beni bekliyorlardı, birlikte eda ettik, küçük kızım sıkıldı, çizgi film izlemeyi tercih etti. Hale Sultan öğle namazını okulda sırasında oturarak kıldığını söyledi, buna çok şaşırdım, çünkü oturararak namaz hakkında hiçbir şey söylememiştik. Yatsı namazını da birlikte eda ettik.

  3.Gün; Sabah namazını kılarken kızımı çağırdım, biraz zor kalktı, hemen abdestini aldı, birlikte eda ettik. Akşam ve yatsı namazlarında annesi her rekâtta okunması gerekenleri sesli bir şekilde tarif etti, kızlarımda annelerine uyarak namazlarını kıldılar. Tesbihat hakkında bilgi verdik, sesli olarak tesbih çekmeye başladılar. Yatmadan önce annesi okudukları sure ve duaları tekrarlattı.

  4.Gün; Sabah namazına kalktığımda kızıma birkaç kez seslendim, kalkamadı. Tamam, kızım sonra kılarsın dediğimde baktım ortanca kızım kalkmış abdest alıyor, çok sevindim. Beklememi ve başörtüsünü yapmamı istedi, birlikte sabah namazını eda ettik. Akşam ve yatsı namazlarını da birlikte eda ettik. Vitir namazını kılmaya başlamamıştı. Onu da tarif ederek birlikte kıldık.

  5. Gün; Bu sabahta sabah namazına kalkamadı. Ben de fazla ısrar etmedim. Akşam geldiğimde namaz ve abdest hakkında kısa bir bilgi verdim. Namazını çok hızlı kılıyordu. Kardeşiyle yarışıyorlardı, gerekli ikazı yaptıktan sonra birlikte akşam namazı kıldık. Yatsı namazında ise kardeşiyle birlikte kıldılar. Şaşırdıkları yerde bize soru sorarak Yatsı namazlarını eda ettiler.

  15 Şubat 2011