Namaz Çiçeği Seyyidenur

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Merhaba,
  Seyyide Nur 7 yaşında. Her gün Kuranı Kerim okuyor. Henüz 5 yaşında iken öğrendi Kuran okumayı. Ve hatim indi 7 yaşını doldurmadan.

  O kadar mutlu ki, Kuranı baştan sona okuyup bitirdiğine. Namaz kılabilecek kadar sureleri de ezbere biliyor artık. Hatta bazı akşam namazlarını birlikte kılıyoruz onunla. Bu kampanya onun için çok güzel bir fırsat oldu. 5 vakte devam etmenin hazzını yaşadı Seyyide Nur.

  1.gün bu işin sandığı kadar kolay olmayacağı fikrine kapıldı. Sabah tatlı uykudan kalkmak çok zordu. Uykusu olduğunu, yatmak istediği söyledi. Mecbur olup olmadığını sordu."Tabiî ki değilsin" dedim,"ama namaz çiçeği olmak istiyorsan 5 gün için mecbursun". Kaç rekât olduğunu sordu. 4 rekât olduğunu söyledim. Sonrada onu ilk günden sıkmamış olmak için, bugün 2 rekât farzını kılabileceğini söyledim. Bu hoşuna gitti abdest alıp iki rekât namazını kıldı. Uykusu da açılmıştı zaten. Ona bu vakitte uyanık olmanın kıymetini anlattım. İlk gün bir heves kıldık namazlarımızı.

  2.gün de aynı heves devam ediyordu. Sıkılmadan iştahla kıldı. Yatsı namazı biraz uzundu ama neyse, idare edecekti artık. Belki, namaza çok yabancı olmamasının faydasını görüyordu. Namazlarını da, hatim töreninde kendisine hediye edilen, el işi seccadesinde kılıyordu özellikle. Ve çocukları namaza alıştırmak için tasarlanmış el işi eteğini de giyerek.

  3.gün namaz vaktini takip edebiliyor ve abdestini alıp beni davet ediyordu namaza. Tabi sorular ardı ardına;"Kaç rekâttı anne" "Önce farz mı, sünnet mi" "Fatihadan sonra sure okuyacak mıyım." İşin ince kısımlarını da kapmaya başladı artık.

  4.gün şöyle bir izledim onu, namaz kılarken. O kadar masum, o kadar temiz ki. Ellerini açıp dua ederken, çocuk kalbi ile o kadar samimi ki...
  Namaz kılmanın verdiği huzuru, bir ömür tatsın isterim bu güzel yürek. Hiç ayrı kalmasın hayatı boyunca namazdan. "Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle. "(İbrahim suresi, ayet 40)

  5.gün Seyyide Nur, namaz çiçeği olmayı hak etti artık. Güzel bir tecrübeydi onun için. Bu 5 gün içerisinde, namaz vaktini nasıl titizlikle takip ettiğimizi fark etti. Namazların kaç rekât olduğunu öğrendi. Bir gün içerisinde ne kadar vaktimizi namaza ayırdığımızı gördü. Oturup hesapladı, bir günde 40 rekât... Ne kadar çok görünüyordu. Oysa gün içerisine dağılınca, nasıl da kolaylaşıyordu.