Namaz Çiçeği Berrin

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Merhaba, Kızım Berrin 10 yaşında. Namazlarını kılmaya gayret ediyordu. Ben de namazı sevdirmek için neler yapabilirim diye internette gezinirken "Namaz Çiçeği Kampanyasına rastladım. Farklı ve güzel bir etkinlik olduğu için kızımla katılmaya karar verdik. Böyle bir etkinlik düzenlediğiniz için sizi tebrik ediyorum.

  Berrin çok küçük yaşlardan beri özellikle Ramazan'da teravih kılmayı ve camiye gitmeyi çok seviyordu. Ara ara namazlarını kılıyordu. Artık beş vakit düzenli kılması için teşvik ettik. Bu etkinlikte eğlenceli geldi.

  "- Anne katılalım" dedi.

  Ben ona haftalık beş vakit namaz çizelgesi hazırladım.

  Gün gün, her vakit kıldıkça bir stikır yapıştırdım. Çok motive edici oldu. Namaz günlüğü tuttuk. Her gün kendisi yaptıklarını, hissettiklerini yazdı. Bu arada sadece farzları kılmak istediği için müsamaha gösterdim.

  1.Gün: Çizelgeye başladık. Kızıma güzel bir seccade, başörtüsü ve namaz eteği hediye ettim.

  "- Namaz kılmayı sevmiyordum ama bunlarla beraber namazı sevmeye başladım" dedi.

  2.Gün: Sabah, akşam ve yatsı namazını kıldı. Okula gittiği için öğle ve ikindiyi okuldan gelince kazasını kıldı.

  3.Gün: Namaza biraz daha alışmıştı. Kıldıkça vakit vakit stikırları çizelgemize yapıştırdık. Yine günlüğümüze devam ettik. Ablası da çok destek verdi.

  4.Gün: Sabah namazına "- Babam kaldırırsa kalkarım" dedi. Babası öperek sabah namazına uyandırdı. Kalktı, kıldı geri yattı.

  Artık sabah namazlarına babası uyandırıyor. Öğle ve ikindiyi, akşam namazının ardından kazalarını kıldı. Çok yorulmuştu uykusu geldi. Yatsıyı kılmak istemedi. "- Gece kalkar kılarım" dedi Ablası ile çok ısrar ettik ama uyudu. Gece uyandırdım, fakat uyanamadı.

  5.Gün: Sabah, akşam ve yatsı namazlarını kıldı. Öğle, ikindi,

  önceki günün yatsı ve vitir namazının kazalarını kıldı.

  Namaz kılınca kendini iyi hissettiğini, namazın eğlenceli geldiğini söyledi.

  İnşallah bu şekilde şuuruna vararak beş vakit namazı oturturuz.

  "Namaz Çiçeği Diplomamızı" dört gözle bekliyoruz. Gelince kızıma güzel bir kutlama programı hazırlayacağız. Ara ara ödüllendirmelerde bulunacağız.

  Bundan sonraki hedefim; aylık namaz ağacı çizelgesi olacak İnşallah.

  Herkese kolay gelsin. Selam ve saygılar...

  Berrin'in annesi