Namaz Çiçeği Osman Taha ve Beyzanur

 • Yazar: İsa Sevgili, Kurucu
 • Selamün aleykum. Bu sabah bismillah dedik sabah namazından başladık Allahın izniyle biz üç kişi katılıyoruz, namaz çiçekleri kampanyasına. Beyzanur 9, Osman Taha 7 yaşında. Bende anneleri olarak günlük tutucağım bu konuda. Allah razı olsun sizden. Bu çok güzel bir fikir, hem biz anneler için hemde çocuklar için biz daha öncede ufak ufak alıştırmaya başlamıştık ama bu kampanya çok büyük bir şevk verdi. Hem bana hem çocuklara hemde annelerin bu konuda görüş paylaşabilmesi çok güzel. Çünkü çok hassas bir konu namaz allah korusun alıştırayım derken çocuk sıkılabiliyor. Budengeyi çok güzel kurmak gerekiyor. Anneler neler yaptıklarını anlatırlarsa okuyanlar bu tecrübelerden yararlanabilir.sanırım sonunda okuyabileceğiz diğer annelerin fikirlerini şahsen çok merak ediyorum.

  Neyse biz bu sabah namaza kalktık. Biraz zor oldu çocuklar için ama kalktılar. Çünkü akşam çok geç yatmışlardı ve çok yorgunlardı. Bende abdest almaları için fazla ısrar etmedim. Abdestsiz namaza durdular. Ama ilk günden gevşekmi davrandım acaba diya kafama takılmadı değil. Neyse sünneti kıldıktan sonra bir baktım Osman Taha yerde uyuyakalmış. Beyzanur zaten zaman zaman kılıyordu ama sadece farzları. Farzıda kıldık ve yattılar. Sonra öğle namazında Osman Taha camiye gitti. Biz beyzanurla evde kıldık. İkindide onlara dedim ikindiyi kılalım,sizi denize götürüceğim çok sevindiler. Denize gittik, gelince Osman akşam namazına yine camiye gitti. beyza evde kıldı. ikiside herkese anlatıyorlar biz namaz kampanyasına başladık diye az öncede yatsıyı kıldılar ve yattılar Yatsınında sadece farzını kıldırdım. Çünkü namaz onlara ağır gelsin istemiyorum ilk etapta ne kadar doğru düşünüyorum bilmem ama büyüdükllerinde bu günleri hatırladıklarında hissettiklerinin hoş şeyler olmasını istiyorum Zorlanırsa çocuk,annem namaz kıldırmıştı çok zor gelmişti diye hatırlar diye korkuyorum. Yanlız şunu farkettim, kolay bir şey değil çocuğu namaza alıştırmak. Hemen abdest alıp kılıyorken çocuğa göre ayarlamaya başlıyorsun, anlatıyorsun, bazen kıkırdıyorlar ama sabırlı davranmak zorunda kalıyorsun inşallah çocuğum namaz kılar demek kolay ama böylede fiili duası oluyor demekki. Rabbim inşaallah namazın zevkini, lezzetini onlarada bizlerede tam olarak tattırsın.herkese kolay gelsin.

  22.06.2007
  Selamüm aleküm. Bu gün 2. günümüz.sbah namazı yine biraz uykulu oldu ama sonuçta kılındı. Osman vakit nmazlarına genelde camiye gidiyor.. Orda dedeler ona ufak hediyeler veriyor. E tabi teşvik oluyor. Beyza evde kılıyor normelde farzları kılıyordu şimdi sünnetleride kılıyor.

  23.06.2007
  selamun aleykum. Bu gün 3. günümüz.gayet güzel gidiyor maaşallah. Ezan okununca sokakta oynasalar bile, osman taha hemen camiye beyzanurda eve koşuyor. Havada bayağı sıcak ama hiç şikayet etmiyorlar. Çünkü beyza namaz kılarken gömlek falan giyiniyor.

  24.06.2007
  Beyzanur bu sabah kalkamadı ama sonradan çok üzüldü.hemen kaza yaptı. Osman taha kalktı. Biraz mımızlansa da kılmıcam demiyor ve kılıyor. Öğle namazı okunduğunda çizgi film seyrediyordu. Sonra kılabilirmiyim dedi. bende peki çizgi film bitince kılarsın ama ben kılmak zorundayım sonra tekrar sana kıldırırım dedim ve sonra kıldırdım. Beyzanur anneaneye gitti. inşaallah orada devam edicek. Bu arada diplomayı dört gözle bekliyorlar.

  25.06.2007
  Bugün 5. günü tamamladık ALLAHIN izniyle. Sadece çok uykuları olduğu zamn sabah ve yatsıda mızmızlandılar biraz ama kılmıcaz demediler. Osman Tahanın çok istediği bir oyuncak vardı. Babasına ısmarlıyordu. Akşam oyuncakçıya götürdük kendi beğendi. Bizde bak bu namaz sayesinde oldu dedik. Buna namazın kerameti denir. Bak sen babanda istiyordun allah kendin beğenip almayı nasip etti dedik çok mantıklı geldi ona. Beyzanur anneannede devam etti. Şimdi bugünden itibaren Osman Tahanın bir vakit Beyzanurun iki vakit namaz seçmesini istiyecem ve her sene bir vakit daha ekliyecegiz inşaallah. Osman Taha şimdiden akşam namazını seçti.bu arada diplomayı dört gözle bekliyorlar. Allah razı olsun.